Sunday, May 26, 2019
   
Text Size
Login

Draft Agenda

 

Florida Lake Management Society
30th Annual Technical Symposium

 Hawks Cay Resort
August 27 - 30, 2019

Program Theme: Toxic Waters and Environmental Stewardship 

 

 Agenda

 (Subject to change)

 Click here to download a printable version of the draft agenda

 

TUESDAY – August 27, 2019 - WORKSHOPS

 

8:00 AM-5:00 PM       Check-In and Registration (Dolphin Foyer)

  

8:15 – 12:15 pm          Workshop 1:  Introduction to Statistical Analysis and Machine Learning in R - Part 1. Dan Schmutz, M.S., Chief Environmental Scientist, Greenman-Pedersen, Inc.

 

8:15 – 12:15 pm          Workshop 2: Algal Identification in the Environment. – Part 1.  Dr. Dail Laughinghouse, Assistant Professor and Mr. David Berthold, M.S., Biological Scientist – Applied Phycology, University of Florida/IFAS, Fort Lauderdale Research and Education Center. (if you have capability of bringing your own microscope, it is highly recommended but not a requirement for the workshop)

 

8:15 – 12:15 pm          Workshop 3:  Automated Aquatic Habitat Mapping Technologies: BioBase Applications – Part 1, Ray Valley, Navico, Inc. (am workshop is classroom based)

 

10:0010:15 am         MORNING BREAK

12:151:00 pm          LUNCH (provided with full-day Workshop registration)

 2:453:00 pm           AFTERNOON BREAK


12:454:45 pm          Workshop 4: Algal Identification in the Environment. – Part 2.  Dr. Dail Laughinghouse, Assistant Professor and Mr. David Berthold, M.S., Biological Scientist – Applied Phycology, University of Florida/IFAS, Fort Lauderdale Research and Education Center (Part 1 am workshop required) if you have capability of bringing your own microscope, it is highly recommended but not a requirement for the workshop.

12:45 – 4:45 pm          Workshop 5:  Introduction to Statistical Analysis and Machine Learning in R - Part 2 (Part 1 am workshop required). Dan Schmutz, M.S., Chief Environmental Scientist, Greenman-Pedersen, Inc.

12:45 – 4:45 pm          Workshop 6:  Automated Aquatic Habitat Mapping Technologies: BioBase Applications – Part 2, (Part 1 am workshop required) Ray Valley, Navico, Inc. (pm workshop is field based)

12:45 – 4:45 pm          Workshop 7: Invasive Plant Identification and Management. Dr. Lyn Gettys, Assistant Professor – Aquatic and Wetland Plant Science, University of Florida Fort Lauderdale Research and Education Center

 

WEDNESDAY – August 28, 2019 MORNING – SYMPOSIUM

 (* - Denotes student paper)

 

8:00 AM-5:00 PM       Check-In and Registration (Dolphin Foyer)

7:00 AM-8:30 AM      Breakfast (Dolphin Ballroom)

  Opening Program (Overseas Ballroom)

 8:30-8:45 AM      Welcome & Opening Remarks:  Rob Burnes, Outgoing FLMS President

8:45-10:00 AM    Keynote Speaker:    Claudia Listopad, Ph.D.,GISP- Principal Scientist and       President, Applied Ecology

 

10:00-10:30 AM     MORNING BREAK (Exhibit Hall- Dolphin Ballroom)

Program Track A: Watershed and Water Resources Management (Overseas Ballroom)

Session A1: Indian River Lagoon-Identifying Problems

Moderator:  Claudia Listopad

10:30-10:35 AM                     Session Introduction

10:35-10:50 AM          Progression of Harmful Algal Bloom Management in Martin County-Dianne Hughes

10:50-11:05 AM         Lake Okeechobee and the Story of the South Lagoon-Jim Moir      

11:05-11:20 AM         Passing a Sales Tax for Environmental Restoration: The Save our Indian River Lagoon Project Plan-Virginia Barker

11:20-11:35 AM         Hidden Sources: Measuring Groundwater Loads to the Indian River Lagoon-Leesa Souto/Claudia Listopad Ph.D

11:35-11:50 AM         Emergent Contaminants in our Waters: Technical and Regulatory Issues Associated with the use of Per- and Polyfluoroalkyl Substances (PFAS)-Eric Sager

11:50-12:00 PM                      Session Q&A

12:00-1:30 PM            Annual Business Luncheon (Dolphin Ballroom)

 WEDNESDAY August 28, 2019 AFTERNOON

 Program Track B: Water Resources Science and Technology (Overseas Ballroom)

 Session B1: Resource Management Planning

Moderator: 

1:30-1:35 PM                          Session Introduction

1:35-1:50 PM              Numeric Nutrient Criteria – What Do They Really Protect? The Curious Case of Lake Pickett-Harvey Harper Ph.D

1:50-2:05 PM              Developing Science-Based Resource Management Plans for over 100 Lakes on the Lake Wales Ridge in Florida-Mary Szafraniec PhD

2:05-2:20 PM              Settling and Entrainment Properties of Stormwater Treatment Area (STA) particulates-Serge Thomas Ph.D

2:20-2:35 PM              Developing a Hydrologic and Water Quality History of Lake Tarpon Using Historical and Paleolimnological Data-Megan Long

2:35-2:45 PM                          Session Q&A  

Program Track A: Watershed and Water Resources Management (Overseas Ballroom)

Session A2: Indian River Lagoon-Proposing Solutions

Moderator:  Claudia Listopad

2:45-2:50 PM                          Session Introduction

2:50-3:05 PM              Developing Data-Driven Septic Policy for the Indian River Lagoon

 -Claudia Listopad Ph.D/Danielle Huffner/Anthony Gubler

3:05-3:20 PM              How did this Year’s Legislative Session Impact the Nitrogen Reducing Onsite Sewage Treatment and Disposal Systems (OSTDS)? -Roxanne Groover

3:20-3:35 PM              The Elephant in the room: Addressing Wastewater Sources of Pollution - TBD

3:35-3:50 PM              Restoring Rain’s Natural Path: A Tool in the Restoration of the Indian River Lagoon- Joanie Regan 

3:50-4:05 PM              It isn’t all about the Muck: Innovative Environmental Dredging Applications- Walker Dawson

4:05-4:15 PM                          Session Q&A

4:15-4:45 PM              AFTERNOON BREAK (Exhibit Hall- Dolphin Ballroom)  

 WEDNESDAY August 28, 2019 AFTERNOON (Cont.)

Program Track B:  Water Resources Science and Technology (Overseas Ballroom)

Session B2:  Algae and Bacteria Investigations

Moderator: 

4:45-4:50 PM                          Session Introduction

4:50-5:05 PM              Cyanotoxin Patterns in the St. Johns River Estuary - Tiffany Trent

5:05-5:20 PM              The State of the Practice for Identifying Bacteria and Nutrient Sources in Urban Waters -Erin Reed/Brandon Steets

5:20-5:35 PM              Investigation of Factors Influencing Cyanobacterial Bloom Development in the Lower St. Johns River Basin -Rolland Fulton

5:35-5:50 PM              Association between Trophic State, Watershed Use, and Blooms of Cyanobacteria in South-Central Chile-Dail Laughinghouse IV PhD

5:50-6:00 PM                          Session Q&A  

 WEDNESDAY - August 28, 2019 EVENING

 

6:00-6:30 PM              FLMS Board of Directors Meeting

6:15-8:15 PM              EXHIBITORS’ SOCIAL (Exhibit Hall – Dolphin Ballroom)

 6:00-8:15 PM              Poster Session   (Exhibit Hall – Dolphin Ballroom)

 

THURSDAY - August 29, 2019 MORNING

(* - Denotes student paper) 

8:00 AM-5:00 PM       Check-In and Registration (Dolphin Foyer)

7:00 AM-8:30 AM      Breakfast (Dolphin Ballroom)

Morning Program (Atlantic Ballroom IV-VI)

8:25-8:30 AM             Announcements:     Robbin Huffines, Incoming FLMS President

8:30 -9:30 AM             Keynote Speaker:   Lieutenant Colonel Jennifer A. Reynolds, Deputy

                                     District Commander for South Florida, US Army Corps of Engineers

 

9:30-10:00 AM           MORNING BREAK (Exhibit Hall – Dolphin Ballroom)

 Program Track A:  Watershed and Water Resources Management (Overseas Ballroom)

 Session A3:  Programmatic Aquatic Plant Management

Moderator:  

10:00-10:05 AM                     Session Introduction

10:05-10:20 AM         Florida’s Aquatic Plant Management Program-Rick Clark

10:20-10:35 AM         Stakeholder Opinions of Hydrilla and Hydrilla Management on Lake Harris- Daniel Nelson

10:35-10:50 AM         Enhancing Stormwater Quality through a Statewide Hybrid Extension Program for Pond Managers – Abbey Tyrna Ph.D

10:50-11:00 AM                     Session Q&A

Program Track B:  Water Resources Science and Technology (Overseas Ballroom)

Session B3:  Lake Restoration

Moderator:  

10:00-10:05 AM                     Session Introduction

10:05-10:20 AM         Lake Okeechobee Aquatic Habitat Conservation and Restoration- Alyssa Jordan

10:20-10:35 AM         Hydrologic Restoration of Bonnet Lake- Chris Shea

10:35-10:50 AM         Habitat Restoration and Management in an Urban Setting a Community Approach to Ecological Improvement –Tim Egan

10:50-11:00 AM                     Session Q&A

Program Track A:  Watershed and Water Resources Management (Overseas Ballroom)

Session A4:  Water Chemistry Dynamics Management

Moderator:  

11:00-11:05 AM                     Session Introduction

11:05-11:20 AM          Salinity Drives Water Chemistry Dynamics in Northwest Florida Coastal Dune Lakes- Dana Stephens Ph.D

11:20-11:35 AM         Relationships between Macrophyte Communities and Salinity among Northwest Florida Coastal Dune Lakes – Richie Gray*

11:35-11:50 AM         Evaluating the Potential Effects of Increased Biosolids Application within the Upper St. John’s River Basin- Erich Marzolf Ph.D

11:50-12:00 PM                      Session Q&A

Program Track B:  Water Resources Science and Technology (Overseas Ballroom)

Session B4:  Importance of Aquatic Plants in Stormwater Ponds

Moderator:  

11:00-11:05 AM                     Session Introduction

11:05-11:20 AM          Planting Stormwater Ponds: Determining the Benefits and Best Management Practices for Ornamental Plants in an Underutilized Portion of Residential Landscapes- Michelle Atkinson

11:20-11:35 AM         Stormwater ponds: an increasing habitat for invasive plants - Basil V Iannone III PhD

11:35-11:50 AM         Assessing the Applicability of Floating Wetland Treatment for Wet Retention Ponds –Devon Moore

11:50-12:00 PM                      Session Q&A

 

12:00-1:30 PM            FLMS Annual Awards Luncheon (Dolphin Ballroom)

THURSDAYAugust 29, 2019 AFTERNOON

 (* - Denotes student paper) 

 Program Track A:  Watershed and Water Resources Management (Overseas Ballroom)

 Session A5: Urban Lake Management

Moderator:  

1:30-1:35 PM                          Session Introduction

1:35-1:50 PM              A tale of two lobes: A summary of nutrient inputs to an urban lake in Central Florida- Mike Hardin/Tara Urbanik

1:50-2:05 PM              Leaf Litter on Urban Impervious Surfaces as a Source of Nitrogen and Phosphorus in Stormwater Runoff- Zijing Liao*

2:05-2:20 PM              Carbon Dynamics of Urban Stormwater Ponds: Burial, Gas Flux, and DOC Composition- Audrey Goekner*

2:20-2:35 PM               How do Urban Stormwater Infiltration Basins Treat Nitrogen along a Hydrologic Flow Path Gradient? - Qianyaou Si*

2:35-2:45 PM                          Session Q&A  

Program Track B:  Water Resources Science and Technology (Overseas Ballroom)

Session B5: Nutrient Sources and Reduction

Moderator:  

1:30-1:35 PM                          Session Introduction

1:35-1:50 PM              Sediment Nutrient Release – It’s Not Just for Eutrophic Lakes!-Harvey Harper Ph.D

1:50-2:05 PM              Land Acquisition as a Method of Reducing Nutrients to Lake Denham in the Harris Chain- Ron Hart

2:05-2:20 PM              Nutrients, Wastewater Tracers, and the Pesticide Imidacloprid in the Watershed of a North Florida Lake- Casey Harris

2:20-2:35 PM               Unintended consequences of the Fertilizer Ordinance on Lee County storm water ponds.- Ernesto Lasso de la Vega

2:35-2:45 PM                          Session Q&A 

 

2:45-3:15 PM              AFTERNOON BREAK (Exhibit Hall –Dolphin Ballroom)

Program Track A:  Watershed and Water Resources Management (Overseas Ballroom)

Session A6:  Fisheries Management

Moderator:  

3:15-3:20 PM                          Session Introduction

3:20-3:35 PM              Effects of Nutrient Reduction on the Water Quality and Large Mouth Bass (Micropterus salmoides) Population in Lake Alice, Gainesville, Florida- Marina Schwartz*

3:35-3:50 PM              Fish Community Response to Fellsmere Water Conservation Area Habitat Enhancement Project-Ted Lange

3:50-4:05 PM              Bycatch of Non-Target Species by Commercial Gill Nets in Lake George- Steven Miller

4:05-4:20 PM          Empirical Analyses of Water Quality, Long-Term Fish and Aquatic Plant Population Data in Relation to Aquatic Plant Management Actions- Mark Hoyer

4:20-4:30 PM                          Session Q&A

Program Track B:  Water Resources Science and Technology (Overseas Ballroom)

Session B6: Water Resources Innovation and Technology

Moderator:  

3:15-3:20 PM                          Session Introduction

3:20-3:35 PM              Mapping with UAV’s (Unmanned Aerial Vehicles) and USV’s [Unmanned Surface Vehicles (Boats)]-David O'Brein

3:35-3:50 PM              Innovative Surveying Technique Locates Contaminated Sediments for Surgical Removal- Shailesh K Patel, M.Sc. CPSSc.

3:50-4:05 PM              An Emerging Technology Using a Resilient Fabric Material for Living Shorelines- Brian Fischer

4:05-4:20 PM           A Scientific Evaluation of Bacterial Digesting Products in a Storm Water Pond in Volusia County FL, USA- Patrick Goodwin

 4:20-4:30 PM                          Session Q&A

 

5:00-11:00 PM            CONCH CRAWL BUS TO KEY WEST STUDENT FUNDRAISER

 

FRIDAY – August 30, 2019 MORNING

 (* - Denotes student paper)

7:00 AM-8:30 AM      Breakfast (Dolphin Ballroom)

 8:30-8:40 AM             Announcements:  Robbin Huffines, Incoming FLMS President

Program Track A: Watershed and Water Resources Management (Overseas Ballroom) Session A7: Resource and Data Management

Moderator:

8:40-8:45 AM                         Session Introduction   

8:45-9:00 AM             Lake County Water Authority’s Nutrient Reduction Facility: Operations Post-Hurricane Irma.-Jason Danaher

9:00-9:15 AM             Redesigning a Monitoring Network for Effective Resource Allocation-Trevor Fagan

9:15-9:30 AM              Data Organization & Dashboard Software for Data Driven Decisions- Savannah Winstanley

9:30-9:45 AM             Lake Prima Vista and the Case of the Smoking Gun –Lance Lumbard

9:45-9:55 AM                          Session Q&A

 

9:55-10:25 AM            MORNING BREAK (Exhibit Hall – Dolphin Ballroom)

 Program Track B: Watershed and Water Resources Management (Overseas Ballroom)

Session B7:  Lake Management Tools

Moderator: 

10:25-10:30 AM                     Session Introduction   

10:30-10:45 AM          Analysis of Copper Based Herbicidal Toxicity on Exotic Apple Snails-Savannah Berger*

10:45-11:00 AM         Lake Restoration:  It’s all about the Phosphorus, no Algae using the Replenish Treatment Solution- Ed Weinberg

11:00-11:15 AM         Line Vs. Point Aeration Designs: A Cost-Benefit Analysis-Patrick Goodwin

11:15-11:30 AM        Understanding the Components of Light Extinction Coefficients in Central Florida Lakes: A Machine Learning Perspective-Dan Schmutz/Rolland Fulton

11:30-11:40 AM                     Session Q&A  

 

11:40 -12:00 PM         Student Awards and Closing Remarks – Robbin Huffines, FLMS President

 

 

Upcoming Events

Career Opportunities

img lakes  

Click here to view the current list of job postings or submit your opening.

Latest positions posted 5/6/19


btn job

 

Contact: Maryann Krisovitch . flmshome@aol.com . Address: PO Box 345, Apopka, FL 32704

© Copyright 2011 - Florida Lake Management Society. All Rights Reserved.